مودل مخفف “محیط مدولار شی گرا پویا است.” این یک سیستم مدیریت یادگیری (LMS) است که به زبان پی اچ پی (PHP) نوشته شده و تحت مجوز عمومی GNU توزیع می شود. با استفاده از اصول آموزشی، از مودل برای یادگیری ترکیبی، آموزش از راه دور، کلاس درس معلومات و سایر پروژه های آموزش الکترونیکی در مدارس، دانشگاه ها، اماکن کار و سایر بخش ها استفاده می شود. با ویژگی های مدیریت قابل تنظیم، از آن برای ایجاد وب سایت های خصوصی با دوره های آنلاین برای مربیان جهت دستیابی به اهداف یادگیری استفاده می شود. Moodle اجازه می دهد تا با استفاده از افزونه ها، محیط های یادگیری را گسترش داده و تنظیم کنید.

مودل یک پلتفرم اوپن سورس و رایگان برای استادانی است که می خواهند دوره های خود را به صورت آنلاین توسعه و مدیریت کنند. مودل سیستم مدولار مبتنی بر پلاگین ها است. همچنین محیط یادگیری مجازی (VLE) است که شما را قادر می سازد تا پشتیبانی آنلاین خود را برای دوره خود فراهم کنید. ارائه فضای مرکزی در وب که دانش آموزان و کارکنان می توانند به مجموعه ای از ابزارها و منابع در هر زمان در هر نقطه دسترسی پیدا کنند.

کاربرد مودل (Moodle)
کاربرد مودل

مودل در ابتدا توسط مارتین دوگیاماس ساخته شد تا به مربیان کمک کند تا دوره های آنلاین را با تمرکز بر تعامل و ساخت مشترک در محتوا ایجاد کنند و در تکامل مداوم است. نسخه اول مودل در تاریخ 20 اوت 2002 منتشر شد. امروزه پروژه مودل توسط Moodle HQ، شرکت استرالیایی متشکل از 50 توسعه دهنده که توسط شبکه ای از هشتاد و چهار شرکت خدمات مودل شریک در سراسر جهان پشتیبانی می شود، هدایت و هماهنگ می شود. توسعه مودل نیز به کار برنامه نویسان اوپن سورس کمک کرده است.

مودل به عنوان بستر یادگیری می تواند محیط های یادگیری موجود را ارتقا بخشد. به عنوان ابزار یادگیری الکترونیکی (E-learning)، مودل دارای طیف گسترده ای از ویژگی های استاندارد و ابتکاری مانند تقویم و کتاب گرید است. Moodle محیط یادگیری مجازی پیشرو است و می تواند در بسیاری از محیط ها مانند آموزش، آموزش و توسعه و در محیط های تجاری مورد استفاده قرار گیرد.

پلاگین ها
پلاگین ها ابزار انعطاف پذیر هستند و به کاربران مودل این امکان را می دهند تا ویژگی های سایت را گسترش دهند. صدها پلاگین برای Moodle وجود دارد که ویژگی های عملکرد اصلی Moodle را گسترش می دهد. هر افزونه در فهرست افزونه های Moodle نگهداری می شود. از اکتبر سال 2019، 1619 افزونه در دسترس برای Moodle با بیش از 380،400 بارگیری اخیر بود.

مضامین
مضامین گرافیکی برای Moodle می تواند نصب شود تا ظاهر و عملکرد سایت Moodle یا دوره فردی تغییر کند.

موبایل
بسیاری از مضامین مودل، بر اساس طراحی وب رسپانسیو، اجازه می دهند تا از مودل در دستگاه های تلفن همراه استفاده شود. همچنین، برنامه تلفن همراه Moodle در گوگل پلی، App Store (iOS) و Windows Phone Store موجود است.

مزایای مودل (Moodle)
راهی آسان برای برقراری ارتباط با دانشجویان و کارکنان
اشتراک گذاری سریع اسناد
دسترسی راحت به منابع مفید به صورت آنلاین
مدیریت تکالیف آنلاین
صرفه جویی در زمان و پول
استفاده کمتر از کاغذ
تشویق کننده یادگیری گروهی
استفاده از ابزارها و ایده های جدید در آموزش
مدیریت مباحث
تقویم دروس و دوره ها
دارای پروفایل ها و اطلاعات تماس
دارای ابزار های گروهی برای دانش آموزان
امکان ضبط و اشتراک گذاری ویدئو و صدا
برای کلاس های آنلاین 100٪ مناسب و مکمل یادگیری چهره به چهره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *