10 روش افزایش بهره ‌وری جلسات آنلاین

برگزاری جلسات آنلاین

اخیرا، آموزش مجازی در دانشگاه‌ها، مدارس، آموزشگاه‌ها و سازمان‌ها جایگاه پیدا کرده است و اغلب آموزش‌ها به صورت آموزش از راه دور و از طریق نرم افزارهای آموزش مجازی برگزار می‌شود.

همچنین با پخش دفاتر یک سازمان در نقاط مختلف جغرافیایی، جلسات از راه دور برای اکثر آنها به يك الزام و روال عادي تبديل شده است،‌ اما بزرگترين چالش جلسات آنلاين، اين است كه افراد را درگير و علاقه‌مند كنيم. در اين مقاله،‌ ايده‌هايي آورده شده است كه مي‌توانید اين جلسات را پربارتر کنید. با ما همراه باشید.

چگونه می‌توانید جلسات آنلاین خود را پربارتر کنید؟

همانطور که دورکاری و آموزش از راه دور باب شده است، جلسات از راه دور نیز به یک امر عادی و لازم تبدیل شده است. چرا که دانشپذیران مجازی و کارمندان دورکار، نیاز به ملاقات و برقراری ارتباط با بقیه دارند، همچنین مشتریان و ارائه‌دهنده‌های خدمات به ایجاد همکاری‌های منظم با تیم‌هاي داخلي دارند. همه اين موارد نشان مي‌دهد كه جلسات آنلاين آمده‌اند كه بمانند و ديگر با ما خواهند بود. اما بزرگ‌ترين چالشِ اين جلسات اين است كه افراد را جذب و علاقه‌مند كنيم، ‌زيرا در جلسات آنلاين،‌ مشابه جلساتِ رو در رو نمي‌توانيد فرد مقابل خود را ببينيد.

آنچه بايد فهميد اين است كه چگونه مي‌توان اين جلسات را جذاب و پربارتر کرد. آیا می‌توان همین مجموعه قوانینی که برای جلسات حضوری اعمال می‌شود را برای جلسات آنلاین نیز اعمال کرد؟ یا به چیز دیگری نیاز داریم؟

به دلیل اهمیت این موضوع، تصمیم گرفتیم ایده‌هایی را که نتایج خوبی داشته‌اند را بررسی کنیم و آنها را در قالب این مقاله با شما به اشتراک بگذاریم. برخی از آنها ممکن است بسیار پایه‌ای و حتی بدیهی به نظر برسند، اما با این وجود ارزش قابل توجهی در بهبود عملکرد این جلسات دارند.

یک – از یک نرم افزار مخصوصِ جلسات آنلاین و مشخص استفاده کنید

یک نرم افزار جلسه آنلاین مناسب انتخاب کنید. گزینه‌های بسیاری از جمله نرم افزار ادوبی کانکت (Adobe Connect)، نرم افزار بیگ بلوباتن (BigBlueButton)، Zoom، GoToMeeting و اسکایپ، پیش روی شماست که همگی آنها خوب هستند. چنین نرم افزارهایی مکالمات را مدیریت می‌کنند، به شرکت‌کننده‌ها اجازه می‌دهند سوال بپرسند و نظرات و پیام‌ها را ثبت می‌کنند. این ویژگی‌ها به برقراری مکالمه و ارتباطی موثر کمک می‌کند. سیستم ادوب کانکت امكاناتي عالي براي اجراي كلاس مجازي در اختيار قرار مي‌دهد و با صرف منابع كم تعداد بالايي از شركت‌كننده را پشتیبانی کند. بولوت روم امکان تست رایگان سرویس ادوبی کانکت را مهیا کرده است. کافیست روی روی دکمه زیر کلیک کنید.

دو – برای جلسات آنلاین خود یک دستور کار مشخص داشته باشید

گرد هم آوردن افراد برای جلسات آنلاین تلاش زیادی می‌خواهد، بنابراین بهتر است در طول خود جلسه وقت تلف نکنید. اگر برای جلسات آنلاین خود از قبل برنامه مشخص داشته باشید، احتمالا مشارکت شرکت‌کننده‌ها بیشتر می‌شود. این برنامه را پیش از شروع جلسه برای آنها ارسال كنيد تا همه بدانند كه از آنها چه انتظاري مي‌رود و بتوانند متناسب با آن آماده شوند.

نرم افزار ادوبی کانکت

سه – در ابتدای جلسات آنلاین، یخ افراد را بشکنید

سعي كنيد با ايجاد فضاي صميمي، يخ اوليه‌اي كه بين شركت‌كننده‌ها وجود دارد را از بين ببريد و از همان ابتداي جلسات آنلاين، ايجاد جو مثبت را شروع كنيد. اين كار روحيه افراد را بهتر می‌کند، موانع اجتماعی را می‌شکند و شرکت‌کننده‌ها تمایل بیشتری به مشارکت خواهند داشت. این یخ شکن‌ها می‌توانند سوال‌های کم اهمیت و بی‌ربط به موضوع جلسه باشند، یا چیزی سرگرم‌کننده مانند یک بازی مجازی باشند. در واقع تقریبا هر کاری که برای گرم کردن فضا در یک جلسه حضوری انجام می‌دهید، در جلسات آنلاین نیز قابل انجام هستند.

چهار – همه افراد داخل در جلسه را معرفی کنید

این روش ساده‌ترین ترفند و در عین حال موثر است. همه افرادی که در جلسه آنلاین شرکت می‌کنند را معرفی کنید. در صورت عدم استفاده از ویدئو و وبکم، از تصاوير آنها در پروفایلشان استفاده کنید. این باعث می‌شود که صدایی که سایر شرکت‌کننده‌ها مي‌شوند،‌ صاحب چهره‌اي مشخص باشد و آنها تمايل بيشتري به بحث و گفتگو داشته باشند.

پنج – در جلسات آنلاین، تعامل برقرار کنید

 شرکت در جلساتِ خسته‌کننده سخت است، به خصوص اگر جلسات آنلاین باشند. شما به عنوان میزبان، باید جلسه خود را با ایجاد تعاملی سرگرم‌کننده کنید. هرزگاهی از تصاویر خوب یا تعاملات زنده استفاده کنید تا به جلسات خود هیجان اضافه کنید. یک بازی مجازیِ متناسب با جلسه برای شرکت‌کننده‌ها ترتیب دهید یا مابین جلسه یک نظرسنجی برگزار کنید تا شرکت‌کننده‌ها را وادار كنيد در مورد يك موضوع مهم بحث كنند. همچنين مي‌توانيد در مورد موضوع‌هاي مورد بحث طوفان مغزي راه بيندازيد.

شش – از پاورپوینت‌های استاتیک و خسته‌کننده استفاده نکنید

هیچ کس از پاورپوینت پر از نوشته و خسته‌کننده خوشش نمی‌آید. پاورپوینت‌ها، به خصوص در جلسات آنلاین، باید هیجان‌انگیز، جذاب و سررگرم‌کننده باشند. در ساخت آنها از انیمیشن‌ها و تصاویر جذاب استفاده کنید. هر جا لازم بود تعاملات را وارد کنید. همچنین، افزونه‌های نرم‌افزار پاورپوینت به شما در ایجاد ارائه‌های خارق‌العاده استفاده کنید.

هفت – مکالمه کوتاهی غیر از موضوع اصلی داشته باشید

داشتن یک صحبت کوتاه به ایجادِ احساس ارتباط بین افراد کمک می‌کند. به عنوان مثال، اشاره‌ای گذرا درباره وضعیت آب و هوای محل زندگیتان یا یک شوخی که همه را بخنداند به جمع انرژی می‌دهد. در واقع این تنفس‌ها به عنوان وقفه‌هاي ذهني عمل مي‌كنند و به شركت‌كننده‌ها اجازه مي‌دهند با كل تنظيمات و فضاي جلسات آنلاين راحت باشند. 

هشت – جلسات انلاين را كوتاه نگه داريد

با جلسات طولاني مدت،‌ قدرت توجه و تمركز شركت‌كننده‌ها را خالي نكنيد. با توجه به موضوع،‌ 30 تا 60 دقيقه زمان مناسبي براي جلسات آنلاين مي‌باشد. همچنين به جدول زماني كه در ابتدا تصميم گرفته‌ايد پایبند باشید و از ایجاد خلل در آن جلوگیری کنید.

نه – یادداشت‌های هر جلسه را ارسال کنید

اغلب دقایقی از هر جلسه به مرور مطالبی از پیش اختصاص می‌یابد. هچنین در بسیاری از مواقع لازم است که پیش از شروع بحث اصلی، شرکت‌کننده‌ها در مورد برخی از مسائل آمادگی ذهنی داشته باشند. هیچ کس تمایلی ندارد یادداشت‌های مفصلی را بخواند که هر نکته‌ای که در جلسه گذشته بحث شده است را شامل می‌شود. در عوض، پیشنهاد می‌کنیم که یک چكيده براي شركت‌كننده‌ها ارسال كنيد. اين چكيده به عنوان مثال، می‌تواند در قالب یک ایمیل پیگیری مختصر، که نشان می‌دهد چه کسی در حال انجام چه کاری است همراه با یک برنامه زمانی باشد. مطمئن باشید که این چکیده بسیار موثرتر از اختصاص دقایقی برای این موارد خواهد بود.

ده – جلسات آنلاین خود را مرور کنید

آخرین نکته اما با اهمیت خیلی زیاد! این است که جلسات مجازی خود را پس از پایان بررسی کنید. از شرکت‌کننده‌ها سوال کنید که کدام قسمت یا لحظه را بیشتر دوست داشتند و کدام را کمتر. به نظرشان كدام قسمت مفيد بوده است؟ آيا نكته‌اي وجود داشته بتواند براي بهتر شدن جلسات آنلاين بعدي از آن استفاده كرد؟ آيا قسمت اضافه‌اي كه مي‌تواند حذف شود وجود داشته است؟ آن‌ها را براي ارائه بازخورد صادقانه تشويق كنيد تا بتوانيد كيفيت جلسات بعدي خود را بهبود بخشيد.

با استفاده از اين 10 نكته،‌ مي‌توانيد از نارضايتي‌هاي معمول در جلسات آنلاين دور بمانيد،‌ همه افراد را با همديگر مرتبط نگه داشته و مشاركت ايجاد كنيد. اگر احساس می‌کنید نکته‌ای از دست ما در رفته و به آن اشاره نکرده‌ایم، در صورت تمایل آن را در قسمت نظرات درج کنید تا همگان از آن استفاده کنند.

اگر برای خرید نرم افزارهای آموزش مجازی و برگزاری کلاس آنلاین نیاز به راهنمایی دارید، کارشناس‌های بولوت روم آماده پاسخگویی به شما هستند. کافیست روی دکمه دریافت مشاوره رایگان کلیک کنید و فرم مربوطه را پر کنید. در اسرع وقت با شما تماس گرفته می‌شود.

دریافت مشاوره آنلاین

ممنون از توجه و زمانی که برای مطالعه این مقاله اختصاص دادید.

09122686882

بولوت روم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *