مودل (moodle.com) در سال 2002 تاسیس شد. شرکت مودل که محل استقرار آن کشور استرالیاست، یک شرکت بین‌المللی است که با بیش از 13 کشور همکاری می‌کند و حدود 68 میلیون کاربر در سراسر دنیا دارد. از میان محصولات این شرکت، سامانه آموزش مجازی یا LMS آن شهرت بیشتری دارد، علت آن نیز سرویس و خدمات ویژه و کاملی است که این محصول ارائه می‌دهد و در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.

مودل چیست؟

Moodle یک نرم‌افزار رایگان سیستم مدیریت یادگیری است که پلتفرمی برای آموزش مجازی فراهم می‌کند و به همه مدرسان و معلمان کمک می‌کند تا دوره آموزش خود را بسازند، ساختار دوره و برنامه آموزشی را مشخص کنند و با فراگیران آنلاین در تعامل باشند.

مودل اولین بار توسط مارتین دوگیاماس (Martin Dougiamas) شکل گرفت و از ابتدا ماموریتش نقش‌آفرینی در آموزش مجازی و تسهیل آموزش آنلاین و ارائه آنلاین مدرک بوده است.

مودل (Moodle) مخفف Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment به معنای محیط یادگیری پویا و ماژولار محور است. آمارها نشان می‌دهد 14 میلیون نفر از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند و تقریبا 1.4 میلیون دوره آموزشی توسط این سامانه آموزش مجازی تولید و عرضه شده است.

امکانات مودل

گرچه مودل همه ابزارهای مشترک در ابزارهای آموزش مجازی را دارد، اما یکسری افزونه‌های مشخصی را نیز ارائه می‌دهد. امکانات Moodle به عنوان یک پلتفرم آموزش مجازی عبارتند از:

ساختار Moodle به گونه‌ای است که از مجموعه افزونه‌هایی چون تم‌های گرافیکی و فیلترهای محتوایی، مراحل ثبت نام و تایید اعتبار همچنین الگوی سوالات و منابع پشتیبانی می‌کند.

هر سیستم عاملی که از PHP پشتیبانی کند، امکان استفاده از پلتفرم‌های آموزش مجازی مانند مودل را فراهم می‌کند. برخی سیستم‌هایی که در آن مودل می‌تواند بدون هیچ تغییر و دگرگونی اجرا شود، عبارتند از Mac OS X, Windows, Linux, Unix, NetWare.

در سامانه آموزش مجازی مودل می‌توانید انواع مواد آموزشی از جمله اسناد، وبینار، لایو آنلاین را داشته باشید. این سامانه، یک سولوشن اپن سورسی است که قابلیت اندازه‌گیری و سفارشی‌سازی دارد. همچنین قابلیت‌های استقرار به صورت ابری، ساس (SAAS)، وب، نصب بر روی مک، نصب بر روی ویندوز، موبایل اندروید و IOS دارد.

در جدول زیر ویژگی‌هایی که این سامانه ارائه می‌دهد، نام برده شده است:

آکادمیک/تحصیلی گیمیفیکیشن
یادگیری غیرهمزمان (Asynchronous Learning) پرتال فراگیران
یادگیری ترکیبی (Blended Learning) موبایل لرنینگ
نوشتن دوره ساخته شده درون سیستم (Built-in Course Authoring) منطبق با اسکورم
شرکتی/ کسب و کار یادگیری همزمان (Synchronous Learning)
ویدئو کنفرانس شرکت‌های آموزش مجازی
لازم به ذکر است مودل فارسی نیز برای کاربران ایرانی قابل دسترسی است. به آدرس moudle.ir مراجعه کنید.

مزایای Moodle
همانطور که گفته شد، مودل مزایای بسیاری دارد و از این روست که از محبوب‌ترین سامانه‌های آموزش مجازی در سراسر دنیاست. به تعدادی از این مزایا که از سوی کاربران مطرح شده است، اشاره می‌کنیم:

امکان مدیریت نقش (ادمین، استاد، دانشجو و …)
نویگیشن و راه‌یابی راحت
انعطاف‌پذیری
سهولت استفاده
بکاپ‌گیری راحت
امکان سفارشی‌سازی
امکان طراحی دوره و پرسشنامه
تقویم برای نمایش آزمون‌ها و مهلت ثبت‌نام
نمایش کاربران آنلاین
نمایش نمونه کارها
مدیریت دسترسی محتوا و بستن اجازه ارائه تکالیف پس از deadline مشخص شده توسط استاد

با وجود همه مزایایی که سامانه آموزش مجازی مودل ارائه می‌دهد، برخی معایب نیز از سوی کاربران آن مطرح شده است، گرچه در مقابل مزایای بیشمار آن بسیار ناچیز است.

معایب Moodle
قادر به مدیریت پروژه‌های بزرگ نیست. گرچه برای دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در اندازه‌های کوچک و متوسط مفید است، اما برای مدارس بزرگتر یا مجموعه کلاس‌های یک شهر چندان کارآمد نیست.
گرچه امکان سفارشی‌سازی در آن وجود دارد، اما نیازمند دانش کدنویسی است.
سخن آخر

Moodle که مخفف “Modular Object-Oriented Dynamic Learning Environment” به معنی محیط آموزشی پویا و شی‌گرای ماژولار است، یک سامانه مدیریت دوره منبع باز است و امروزه توسط صدها موسسه آموزشی در دنیا مورداستفاده قرار می‌گیرد. سهولت استفاده، به صرفه بودن و مزایای بیشمار دیگر، ال ام اس مودل را در میان سامانه‌های اموزش مجازی دیگر که توسط شرکت‌های دیگر تولید می‌شود، سرآمد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *