تفاوت سرور مجازی SSD با سرور مجازی HDD در عمل :

در طول چند سال گذشته مشخص شده است که درایوهای SSD مزیت های بسیاری نسبت به هارد دیسک های HDD دارند. آنها به آرامی تبدیل به جریان اصلی و در حال حاضر تقریبا در همه لپ تاپ های مدرن استفاده میشوند. همچنین درایو های SSD  طرفداران زیادی در سرویس های هاستینگ پیدا کرده اند که در این نوشتار برخی از ویژگی هایی که باعث شده سرور های SSD  محبوب باشند را مورد بررسی قرار میدهیم

: دسترسی به داده ها

درایو های ذخیره سازی  SSD کاملا عملکردی متفاوت نسبت به هارد دیسک های HDD  دارند .د آنها به دلیل عدم وجود عنصر متحرک و دیسک های چرخشی، زمان دسترسی به اطلاعات  فوق العاده پایین و چیزی حدود  0.1  میلی ثانیه است ، این در حالی است که هارد دیسک های HDD  به جهت وجود سیستم متحرک و چرخشی خود در بهترین شرایط برای دسترسی به داده ، به زمانی بین 5 تا 8 میلی ثانیه نیاز دارند ، این عامل مزیت بسیار بالایی است  برای سرور هایی که دارای دیتابیس بوده و نیازمند فراخوانی سریع اطلاعات میباشند. 

2 :قدرت پردازش

همانطور که بالاتر گفته شد در سرور های مجازی SSD  سرعت دسترسی سریعتر داده ها منجر به زمان انتظار کوتاه تری برای پردازش درخواست های اطلاعات  می شود.در نتیجه CPU زمان ذخیره شده را برای انجان سایر پروسه ها استفاده میکنید تا در خواست های بیشتری را انجام و پردازش کند.. در سرور های HDD  ، پردازنده میبایست منتظر رسیدن اطلاعات جهت پردازش باشد در نتیجه صف پروسه ها کند ترحرکت میکند. به عبارت دیگرعملکرد یک پردازنده در سروری  با درایو SSD در مقایسه با عملکردی همان پردازنده با همان مقدار هسته و فرکانس در سرور HDD  به مراتب سریع تر و دارای بازده بیشتری میباشد در نتیجه از این رو استفاده از سرور های SSD  باعث میشود سرور شما لود پایین تر و در نتیجه سرعت پردازش بیشتری داشته باشد

عملکرد و بازده I/O :

با توجه به نحوه  ذخیره سازی داده ها و رویکرد دسترسی که درایو های SSD بر اساس آن عمل میکنند، عملکرد تصادفی I / O آنها شگفت انگیز است. آزمایشات ما نشان داده است که درایو های SSD  می توانند حداقل 6000 I/O در هر ثانیه را مدیریت کنند. در حالی که هارددیسک های HDD یک داستان متفاوت را بیان می کنند، آنها هنوز در تکنیک های ذخیره سازی داده ها هستند که به دهه 1950 باز می گردد. در طول آزمایش های مشابه، سریع ترین هارددیسک های HDD توانستند به طور متوسط 400 عملیات I/O در هر ثانیه انجام دهند.


زمان ورود و خروج درخواست ها:

تفاوت سرور مجازی SSD  با سرور مجازی HDD در عمل

در یک آزمایش ما یکی از سرورهای SSD را با تست “خواندن/نوشتن” با بالاترین سرعت بررسی کردیم  در کل فرایند، میانگین زمان سرویس برای درخواست I / O کمتر از 20 میلی ثانیه بود.هنگامی که همان تست  بر روی سرور با درایوهای HDD انجام شد، متوسط زمان برای درخواست I / O بین 400 تا 500 میلی ثانیه بود که نتایجی کاملا متفاوت نسبت به رقیب پیروز خود یعنی درایو های SSD  بدست آمد.

قابلیت اطمینان و ظریب خطا:

تفاوت سرور مجازی SSD  با سرور مجازی HDD در عمل

همانطور که قبلا اشاره شد، درایو های SSD  قطعات متحرک ندارند. با توجه به پیشرفت های اخیر در ذخیره سازی داده ها، آنها نسبت به هارد دیسک های معمول HDD بسیار قابل اعتماد تر هستند.بطوری که  نرخ ظریب خطای آنها حدود 0.5٪ است.در حالی که در دیسک های  HDD با توجه به ساختار گردشی آنها (چرخش دیسک ها با 7200 دور در دقیقه و فاصله یک میلیمتر از هم ) احتمال اینکه دیسک دچار اسیب شود و اطلاعات از بین برود چیزی حدود 2% تا 5% درصد میباشد.

اما بهترین انتخاب برای خرید سرور مجازی چیست ؟

پاسخ به این سوال وابسته به نحوه و مورد استفاده شما از سرور مجازی است . اگر نیازمند فضای ذخیره سازی بالا برای فایل های ایستا هستید بهترین انتخاب برای شما سرور های با هارد دیسک HDD و رابط ساتا هست که در اینجا ما سرور های مجازی ایران را پیشنهاد میکنیم .

اما اگر مورد استفاده شما راه اندازی بانک های اطلاعاتی مانند SQLserver ، MYSQL  و .. به جای فضای زیاد به منابع قدرتمند و سریع احتیاج دارید پیشنهاد ما سرور های مجازی SSD هستند که میتوانند از نظر منابع برای شماعملکرد بیشتر و مقرون به صرفه تری را نسبت به همپای HDD خود  دارا شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *